Friday, June 13, 2014

Graze boxed snack delivery review

There are all sorts of delivery services advertised online: meals, age-appropriate toy boxes, tea, razors, snacks, you name it. A couple of weeks ago, a friend told me about ordering a box from Graze for $1 (the normal price is $6, but there were coupons all over the internet for $5 off), so I decided to try it.

Unfortunately, I got distracted in the process of ordering and the page timed out, then I wasn't able to find the coupon later. However, one good thing about appearing to reject a website is that they typically come back begging. I received an offer for a free box, and that's the kind of offer I can't refuse.

Graze is a "healthy" snack delivery service that includes four (4) 200-ish calorie snack packages per $6 (including shipping) box. Your options are to have the boxes delivered every other week, every week, and you can also custom order boxes. There is a bit of customization you can make over time as you "like" or "trash" certain snacks, but you're pretty much stuck with whatever they choose to send you within those parameters.

Within about a week of my order, I received this box.


Actually, four individually-packaged snacks might have fallen out, and even I'm not Type A enough to consider that a "mess," strictly-speaking.



Although this box was free, as I sampled (and shared) the snacks, on my mind was this primary question: Are each and every one of these snacks worth $1.25 each? Would I pay just over a dollar for any one of them at the store?

While I realize that they were delivered to my front door and so there is a bit of convenience there, 4 snacks don't go a long way in a family of 3. So this is not saving me a trip to the store at all. The deal then becomes: Am I happy enough with their choices to make it worth my money?

The contents were varied and interesting.





I ended up eating two of these, and sent the other two to work with James.


My medium-adult-sized hand versus the snack box size.


This snack was dried apples, lime-infused raisins, and dried cranberries. Except for having to try to find or make the lime flavoring for the raisins, I could have thrown this together myself from bulk items. The same held true for the yaki soba (seasoning the broad beans with chili) and the jalapeno fiesta (spicing up the nuts and salsa-fying the almonds). The chocolate orange flapjack was basically three two-bite sized soft oat bars.

All of these were tasty enough, but I knew before I'd opened the first treat that unless the flavor just knocked my socks off, there wasn't any way I was going to buy into this for $12 a month for 8 little snacks. So, these things are fine, but not "I'd pay for that!" good, so I'm not going for it.

What about you? Anyone tried Nature Box and liked it enough to keep it? Plated? Other subscription services you recommend?

No comments:

Post a Comment